איך לעזור לעצמי עם הפרעת הקשב?


מבוגרים עם הפרעת קשב הוא נושא שכמעט לא מדברים עליו, חלקם מגלים אותה דרך הילדים שלהם, כשנחשפים לאבחון של הילד או הילדה ואז....נופל אסימון גדול המסביר הרבה על עצמם.


אצל מבוגרים צעירים (מגיל 18-30) התמונה קצת שונה, הם הדור שחלקם אובחנו, ועדיין גם להם "צלקות" מהילדות בעיקר בכל מה שקשור למסגרת בית הספר.


כשאני פוגשת אותם באימון, רובם אנשים עובדים, חלקם למדו או לומדים במסגרות שונות (מלימודי תעודה ועד תוארים מתקדמים באוניברסיטה) אני מגלה אנשים עם ביקורת עצמית שיפוטית מאוד, לעיתים מחשבות שליליות ומידת מה של דימוי והערכה עצמית ירודים.


חלקם לומדים אסטרטגיות שיאפשרו להם לתפקד טוב יותר בעיניהם וחלקם חוקרים יחד איתי את המשמעויות של הפרעת הקשב בחיי היומיום שלהם, כך שתתאפשר קבלה עצמית.


כלי חשוב מאוד להתמודד עם מחשבות שליליות, ביקורת עצמית והערכה עצמית נמוכה הוא מיינדפולנס (mindfulness).


התועלות של תרגול יומיומי של מיינדפולנס הן:

  • שיפור הריכוז והמיקוד

  • שיפור הבהירות המחשבתית

  • יותר שליטה על האימפולסיביות

  • הפחתת הסטרס

  • יותר איזון רגשי וויסות עצמי

אבל הדבר החשוב ביותר הוא שמחקרים באמצעת FMRI ו-MRI (דימות תהודה מגנטית תפקודי) מראים שינוי במבנה ובפעילות של אזורים מסוימים במוח הקשורים לתפקודים הניהוליים שאחראים על ההתנהלות של האדם. יש היום הרבה אפליקציות העוזרות להיכנס לאולם המינדפולנס וכמובן מקומות בהם מקבלים הדרכה.


למעשה מינדפולנס מהווה אופציה לאנשים שלא רוצים להיעזר בכדורים או שריטלין לא עוזר להם.


אמצעי נוסף לעזרה עצמית הוא ספורט, פעילות אירובית של לפחות 30 דקות ביום משפר משמעותית היכולת שלנו להתמקד, להרגיש עם מצב רוח, להעלות את המוטיבציה.


ישנם מחקרים לגבי תרגול טאי צ'י המצביעים על ירידה באימפולסיביות, יותר מיקוד, פחות חרדה, פחות מחשבות שליליות.


כל אחד ואחת יכול לקחת אחראיות על עצמו ולשפר משמעותית את איכות החיים שלו לא רק באמצעות כדורים אלא באופן טבעי, הסיפוק מתהליך מסוג זה יהיה המפתח לשיפור והעלאת הביטחון העצמי.

רוצים לשמוע על אימון אישי למבוגרים עם הפרעת קשב?

הקליקו כאן להשארת פרטים ואחזור בהקדם או צלצלו 052-4284313אולי יעניין אותכם  גם

נשמח לענות לכל שאלה

Thanks! Message sent.

עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Square
מאמרים אחרונים
ארכיון