top of page

הביולוגיה שמאחורי הפרעת קשב וריכוז


לארי סילבר מומחה לקשיי קשב וליקויי למידה מדבר על הביולוגיה שמאחורי ADHD ומדוע לפעמים קשה לאבחן ולטפל בסימפטומים אצל ילדים.

למה דומה ADHD?

יש ילדים איתם ניתן לתת הערכה מהירה על הפרעת קשב וריכוז (ADHD) ולתת מתווה של טיפול. עם אחרים לא ברור מה לא בסדר כי הפסיכיאטריה היא לא בדיוק כמו הרבה התמחויות רפואיות אחרות.

מה זה הפרעת קשב לעומת מצב אחר?

אם לילד יש בעיות בבית הספר, ייתכן שיש לו ADHD, אך ייתכן גם שיש לו לקות למידה. או הפרעת מצב רוח. או חרדה. לפעמים מה שנראה כמו ADHD הוא תוצאה של מתחים משפחתיים.

כשתרופות ADHD פותרות את הבעיה, נהדר. אבל במקרים רבים נדרשת התערבות נוספת כדי להתמודד עם בעיות אקדמיות, רגשיות או משפחתיות מתמשכות. רק שבועות או חודשים לאחר תחילת הטיפול תיווצר התמונה הקלינית המלאה.

מצד אחד הורים מאוד חוששים לתת תרופות מצד שני מצאתי שכאשר הם מבינים קצת על נוירוטרנסמיטרים, תרכובות מדהים השולט על תפקוד המוח, קל להם יותר לעזור לילדיהם עם הטיפול התרופתי.

איך נוירוטרנסמיטרים עובדים במוח

ראשית בואו נבין מה זה נוירוטרנסמיטרים.

ישנם מיליוני תאים, או נוירונים, ארוזים בצפיפות באזורים שונים של המוח. כל אזור אחראי על פונקציה מסוימת. אזורים מסוימים מקיימים אינטראקציה עם העולם החיצון, אזורים אחרים מקיימים אינטראקציה עם העולם הפנימי.

כדי שהאזורים השונים יבצעו את עבודתם, הם חייבים להיות מקושרים אחד עם השני לכן קיים "חיווט" נרחב. כמובן, אין באמת חוטים במוח. במקום זאת, ישנם מספר רב של "נתיבים", או מעגלים עצביים, הנושאים מידע מאזור מוח אחד לאחר. המידע מועבר לאורך מסלולים אלה באמצעות פעולה של נוירוטרנסמיטרים.

מדעני המוח מצאו כי ליקויים במנגנוני נוירוטרנסמיטרים מסוימים עומדים ביסודן של הפרעות שכיחות רבות, כולל חרדה, הפרעות במצב הרוח, בעיות בשליטה בכעס, והפרעה אובססיבית-כפייתית.

הפרעת קשב וריכוז הייתה ההפרעה הראשונה שנמצאה כתוצאה מחוסר של נוירוטרנסמיטר ספציפי - במקרה זה, בנוראדרנלין - וההפרעה הראשונה שנמצאה בתגובה לתרופות כדי לתקן את החסר הבסיסי הזה (הבסיס לנוירוטרנסמיטר ה הוא ה-dopa שהופך לדופמין ובסוף ל-נוראדרנלין.

נראה כי ADHD כרוך בפעילות לקויה של נוירוטרנסמיטר בארבעה אזורים תפקודיים במוח:

קליפת המוח הקדמית- אזור זה מנצח על רמה גבוהה של תפקוד: שליטה במיקוד, ארגון ותפקודים ניהוליים. לכן מחסור בנוראדרנלין באזור זה במוח עלול לגרום לקשיים בתחומים אלה.

המערכת הלימבית-אזור זה, הממוקם עמוק יותר במוח, מווסת את הרגשות שלנו. מחסור באזור זה עלול לגרום לחוסר מנוחה, חוסר מיקוד או אי וויסות רגשי.

Basal ganglia - מעגלים עצביים אלה מווסתים את התקשורת בתוך המוח. מידע מכל אזורי המוח נכנס לאזור זה, ולאחר מכן מועבר לאתרים הנכונים במוח. מחסור של נוירוטרנסמיטר באזור זה יכול לגרום ל"קצר" במעבר המידע וכתוצאה מכך חוסר מיקוד או אימפולסיביות.

מערכת הפעלה הרטיקולארית. זוהי מערכת ממסר מרכזי. מחסור ב- RAS עלול לגרום לאי-קשב, אימפולסיביות או היפראקטיביות.

ארבעה אזורים אלה מגיבים אחד לשני, כך שמחסור באזור אחד עלול לגרום לבעיה באחד או יותר של האזורים האחרים.

הפרעת קשב עשויה להיות תוצאה של בעיות באחד או יותר באזורים אלה.

ניסוי וטעייה

המדע לא יודע איזה אזור במוח הוא המקור לסימפטומים של ADHD. כמו כן, אינה יכולה לקבוע אם הבעיה טמונה בחסר בנוראדרנלין עצמו או במרכיבים הכימיים שלו, דופה ודופאמין. לכן, הרופאים חייבים להסתמך על הניסיון הקליני כדי לקבוע איזה תרופות לנסות עבור כל ילד, ובאיזה מינון. תהליך ארוך, מייגע ומתיש עבור המשפחה והילד.

יכול להיות שבעתיד בעקבות מחקרי מוח יהיה אפשר לקבוע ביתר דיוק מה הסיבה לתסמינים ולתת את התרופה המתאימה.

אז מה עושות תרופות להפרעת קשב?

במילים פשוטות, הם מהעלות את רמת הנוראדרנלין בתוך המוח. (הממריצים כמו ריטלין פועלים על ידי גרימת המוח לסנתז יותר נוראפינפרין, אנטי דיכאוניים על-ידי האטת קצב פירוק הנוראדרנלין).


אולי יעניין אותכם  גם

נשמח לענות לכל שאלה

Thanks! Message sent.

עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Square
מאמרים אחרונים
ארכיון
bottom of page